چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم؟

سوالات متداول

جذب سرمایه‌های اندک به تعداد بالا برای حمایت از یک ایده، طرح یا پروژه؛ تحت یک پلتفرم مالی، تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ (Crowdfunding) نام دارد.
سکو تامین مالی جمعی رضوی یک پلتفرم سرمایه گذاری جمعی و دارای مجوز رسمی از فرابورس ایران است. این سامانه متعلق به شرکت کسب و کار رضوی وابسته به آستان قدس رضوی می باشد.
 • در پلتفرم‌های تامین مالی جمعی امکان دسترسی به تعداد بیشتری از سرمایه‌گذاران برای استارت‌آپ‌ها ایجاد می‌شود
 • از طریق انتشار اطلاعات کسب‌وکار در پلتفرم‌های تامین مالی جمعی و استفاده از شبکه‌های بازاریابی آن، به‌نحوی علاوه‌بر تامین مالی استارت‌آپ، بازاریابی آن نیز انجام و باعث توجه رسانه‌ها می‌شود.
 • تامین مالی جمعی می‌تواند یک راه سریع برای تأمین مالی بدون هزینه‌های اولیه باشد.
 • با به اشتراک گذاشتن ایده خود، اغلب می توانید بازخورد و راهنمایی متخصصان در مورد چگونگی بهبود آن دریافت کنید.
 • کرادفاندینگ یک راه خوب برای آزمایش واکنش مردم به محصول و ایده شما است؛ اگر مردم مشتاق سرمایه‌گذاری هستند، نشانه خوبی از آن است که ایده شما به خوبی می‌تواند در بازار کار کند.
 • امکان انتشار اطلاعات کسب‌وکار مورد نظر را به همه سرمایه‌گذاران بالقوه و بالفعل خود خواهید داشت.
 • سرمایه‌گذاران می‌توانند پیشرفت شما را دنبال کنند.
 • ایده‌هایی که ممکن است برای سرمایه‌گذاران معمولی جذاب نباشد، اغلب می توانند به راحتی از طریق تأمین مالی جمعی جذب سرمایه نمایند.
 • سرمایه‌گذاران شما اغلب می توانند از طریق فرآیند تامین مالی به وفادارترین مشتریانتان تبدیل شوند.
 • اگر برای دریافت وام بانکی یا تأمین مالی سنتی دچار مشکل شده‌اید، این یک گزینه تأمین مالی جایگزین است.
سکوی تامین مالی رضوی یکی از زیر مجموعه های شرکت کسب و کار رضوی که یکی از شرکت های تابعه بنیاد موقوفات آستان قدس رضوی است که به شماره ثبت 65780 نزد اداره ثبت شرکت ها و شماره نامه 170473/3/00 در فرابورس ایران ثبت و قابل پیگیری می‌باشد.
لطفا از طریق بخش «ارتباط با ما» یا تماس با کارشناسان پشتیبانی سؤال خود را با ما طرح کنید.همچنین می توانید با شماره 05191008000 تماس حاصل نمایید.

سوالات سرمایه گذاران

حداقل میزان سرمایه گذاری در "سامانه تامین مالی جمعی رضوی" مبلغ 5 میلیون ریال می‌باشد و حداکثر میزان آن برای افراد حقیقی 5% کل مبلغ سرمایه مورد نیاز و برای افراد حقوقی بدون محدودیت می‌باشد.
سرمایه‌پذیران جهت ورود به سکوی تامین مالی جمعی رضوی از فیلترهای زیادی عبور می کنند، تمامی اطلاعات و مدارک طرح‌ها توسط کارشناسان متخصص شرکت کسب و کار رضوی بررسی می‌شوند. همچنین این کسب و کارها ملزم به رعایت قوانینی هستند که از سوی تامین مالی رضوی به صورت اصولی تعریف و کنترل می‌گردند.
طبق قوانین وضع شده توسط فرابورس، سکوی تامین مالی مجاز به ارائه مشاوره برای سرمایه‌گذاری در یک طرح خاص به سرمایه‌گذار نمی‌باشد، اما می‌توانید با کمک مشاوران قابل اعتمادتان خارج از سازمان طرح‌های حاضر را بررسی نمایید.
کلیه طرح های ارسال شده برای سکوی تامین مالی رضوی ابتدا توسط کمیته پذیرش بررسی شده و در صورت تائید برای طی سایر مراحل اجرایی برای نهاد مالی و فرابورس ارسال می‌گردند.
بله، کمیته پذیرش سکو پس از بررسی طرح و مطابق با مخاطرات اجرای آن وثایق مالی در خصوص اصل و سود علی الحساب هر پروژه را مشخص می نماید. سرمایه گذاران پیش از مشارکت در طرح وثایق مالی را مشاهده و نسبت به سرمایه گذاری در آن تصمیم گیری می نمایند. در هر صورت تمامی طرح ها ضمانت اصل سرمایه را دارا می باشند.
از طریق شماره شبا بانکی ثبت شده در سایت و بر اساس شرایط و قرارداد فی مابین متقاضی، عامل و سرمایه گذار به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود.
در صورت عدم موفقیت در تامین مالی جمعی طرح در مدت زمان مشخص شده، اصل سرمایه افراد به حساب ایشان بازگردانده می‌شود.
خیر. پس از سرمایه گذاری در هر طرح و موفقت در جذب سرمایه آن، از طرف فرابورس برای سرمایه‌گذاران گواهی شراکت صادر می‌شود، این گواهی اوراق بهادار و معاف از مالیات است.
گواهی شراکت، ورقه‌ای بهادار است که در سرمایه‌گذاری به روش تامین مالی جمعی از طرف شرکت فرابورس ایران منتشر می‌شود و نشان‌دهنده مالکیت مالی افراد در سرمایه‌گذاری است. صدور گواهی شراکت به منزله شرکت در تامین مالی پروژه بوده و معیاری برای مشخص شدن میزان مالکیت مالی سرمایه‌گذار، در آن پروژه است. باید در نظر داشت که گواهی شراکت به منزله تایید سودآوری طرح و پروژه نیست.
خیر، شما تحت هیچ شرایطی امکان لغو مشارکت انجام شده در یک طرح را ندارید. ولی می‌توانید برای بار دوم یا بیشتر در یک طرح مشارکت کنید.
شما می‌توانید با پرداخت بانکی به حساب مجموعه و ارسال رسید پرداخت، کیف پول خود را شارژ کرده و مشارکت‌ها را با پرداخت از کیف پول خود انجام دهید.برای آموزش نحوه شارژ کیف پول به روش بانکی اینجا کلیک کنید.
بله شما می توانید به طور همزمان بر روی چند طرح سرمایه گذاری کنید.
مطابق با مصوبات كارگروه ارزیابی تامین مالی جمعی در فرابورس، سکو صرفا با اذن تامین‌كننده می تواند نام و نام‎‌خانوادگی وی را نمایش دهد. همچنین نمایش سایر اطلاعات هویتی تامین‌كنندگان مجاز نمی‌باشد .
شما می‌توانید لیست سرمایه‌گذاری‌های خود را در داشبورد پنل مدیریتی خود مشاهده نمایید.
شما می‌توانید پروژه‌های فعال را در قسمت پروژه‌های سایت مشاهده نمایید.

سوالات سرمایه پذیران

ابتدا تمامی موارد ذکر شده در این صفحه را مطالعه نموده سپس شرایط سرمایه‌پذیری را در بخش «قوانین» سایت بررسی نمایید. در صورت داشتن شرایط، در سکوی تامین مالی رضوی ثبت‌نام کنید. برای ثبت‌ درخواست تامین مالی، لازم است اسناد رسمی و طرح توجیهی خود را آماده و فرم‌های مربوطه را در بخش درخواست سرمایه را تکمیل کنید. شایان ذکر است فقط متقاضیان با شخصیت حقوقی و احراز هویت شده در سجام امکان تامین مالی برای طرح‌های توسعه کسب‌وکار خود را از طریق این پلتفرم دارند.
 • 1- ثبت نام به عنوان سرمایه پذیر در سایت
 • 2- ثبت طرح و بارگزاری مدارک لازم
 • 3- بررسی اولیه توسط کارشناسان سکوی تامین مالی رضوی
 • 4- جلسه ارزیابی متخصصان با حضور متقاضی
 • 5- تایید نهایی طرح و آغاز دوره بررسی و راستی آزمایی(Due Diligence)
 • 6- پایان فرآیند راستی آزمایی و شروع فرآیند ورود به سکو
 • 7- دریافت تاییدیه فرابورس
 • 8- شروع کمپین در سایت
 • 9- اگر تأمین مالی مورد نظر متقاضی تکمیل شد، وجوه تأمین شده به متقاضی (سرمایه پذیر) جهت اجرای طرح انتقال داده می شود، در غیر این صورت وجوه بلافاصله به سرمایه گذاران باز پرداخت می گردد.
 • 10- سود و اصل سرمایه بر اساس قرارداد منعقده به سرمایه گذاران باز پرداخت می گردد.
هر طرحی که در قالب مضاربه قابل اجرا باشد می‌تواند در سکوی رضوی معرفی شود. همچنین مجری (متقاضی تامین مالی) و طرح باید شرایط لازم را داشته باشد.
پس از جمع‌آوری کل مبلغ درخواستی متقاضی در سامانه تامین مالی جمعی رضوی 4.5% از کل مبلغ اختصاص یافته به طرح به عنوان کارمزد پرداخت خواهد شد. سرمایه‌گذاران هزینه‌ای به سکوی تامین مالی جمعی رضوی پرداخت نمی‌کنند.
خیر در صورتی که طرح در مدت زمان مشخص حداقل سرمایه لازم را جذب نکند از سکو خارج خواهد شد، اما احتمال آن بسیار ضیعف است.
هر شخص حقوقی برای توسعه کسب‌وکار خود جهت تامین مواد اولیه، تامین تجهیزات، سرمایه در گردش، تجاری‌سازی محصول جدید، عملیاتی‌سازی و ... می‌تواند از طریق «سکوی رضوی» تامین مالی کند. این کسب‌وکار می‌تواند سنتی، فناورانه، دانش‌بنیان، استارت‌آپ یا ... بوده و در هر حوزه‌ای (تولید، خرید و فروش، هنری، صنعتی یا ...) فعالیت داشته باشد. طرح در داخل کشور اجرا شده و هدف، هزینه و زمان‌بندی اجرای آن به صورت دقیق مشخص باشد. همچنین طرح توجیهی حساب شده و قابل دفاعی داشته باشد.
بسته به اینکه مستندات و طرح توجیهی طرح شما تا چه اندازه آماده باشد، بررسی و ارزیابی آن می‌تواند از یک تا سه ماه زمان ببرد. در صورت موفقیت در ارزیابی، فراخوان تامین مالی طرح به مدت 2 هفته الی یک ماه فعال بوده و بعد از طی این بازه زمان مشخص می‌شود که آیا طرح در تامین مالی موفق بوده یا لغو می‌شود. بلافاصله پس از موفقیت در تامین مالی طرح نیز، وجوه جمع‌آوری شده طبق فازبندی انجام شده تحویل کسب‌وکار می‌شود.