سکو تامین مالی جمعی رضوی چیست؟

سکو تامین مالی جمعی رضوی یک پلتفرم سرمایه گذاری جمعی و دارای مجوز رسمی از فرابورس ایران است. این سامانه متعلق به شرکت کسب و کار رضوی وابسته به نهاد آستان قدس رضوی می باشد.

کرادفاندینگ یا تامین مالی چیست؟

تأمین مالی جمعی (به انگلیسی: Crowdfunding) یکی از روش های مهم تامین مالی نوین پروژه‌ها و طرح های کسب وکارها (به ویژه کسب و کارهای دانش بنیان و فنار) است که هدف آن تامین منابع مالی لازم برای راه اندازی و توسعه کسب و کار از طریق سرمایه گذاری جمعی از افراد می باشد. در این روش، منابع مالی معمولا از طریق یک پلتفرم (سکوی تامین مالی) و با مشارکت‌ها افراد متعدد تامین می‌شود. جهت توضیحات بیشتر به این مطلب مراجعه کنید.

من اطلاعاتی در خصوص تامین مالی جمعی ندارم، چگونه باید برای تامین مالی طرحم اقدام کنم؟

ابتدا تمامی موارد ذکر شده در این صفحه را مطالعه نموده سپس شرایط متقاضی و طرح را در بخش «قوانین» سامانه بررسی نمایید. در صورت داشتن شرایط، در سکوی رضوی ثبت‌نام کنید. برای ثبت‌ درخواست تامین مالی، لازم است اسناد رسمی و طرح توجیهی خود را آماده کرده و فرم‌های مربوطه را در بخش درخواست سرمایه تکمیل کنید. شایان ذکر فقط متقاضیان با شخصیت حقوقی و احراز هویت شده در سجام امکان تامین مالی برای طرح‌های توسعه کسب‌وکار خود را از طریق این پلتفرم دارند.

فرایند تامین مالی درسامانه تامین مالی جمعی رضوی به چه صورت است؟

  • • درخواست متقاضی (سرمایه پذیر ) برای انجام تأمین مالی و ارائه مدارک مورد نیاز به عامل،
  • • بررسی مدارک و درخواست متقاضی(سرمایه پذیر ) توسط "سکو تامین مالی جمعی رضوی "
  • • انعقاد قرارداد با سرمایه پذیر بر اساس شرایط اختصاصی طرح و پروژه و دریافت نماد از فرابورس
  • • قراردادن طرح متقاضی در سکو رضوی
  • • معرفی طرح به سرمایه گذاران توسط "سامانه تامین مالی جمعی رضوی " (فراخوان تأمین)،
  • • جمع‌آوری وجوه از سرمایه گذاران،
  • • اگر تأمین مالی مورد نظر متقاضی تکمیل شد، وجوه تأمین شده به متقاضی(سرمایه پذیر ) جهت اجرای طرح انتقال داده می شود، در غیر این صورت وجوه بلافاصله به سرمایه گذاران بازپرداخت می گردد.
  • • سود و اصل سرمایه بر اساس قرارداد منعقده به سرمایه گذاران بازپرداخت می گردد.

طرح‌های قابل انتشار در سکوی رضوی باید چه شرایطی داشته باشند؟

هر طرحی که در قالب مضاربه (تامین سرمایه با مشارکت در سود و زیان، طبق قوانین شرعی) قابل اجرا باشد می‌تواند در سکوی رضوی معرفی شود. همچنین مجری (متقاضی تامین مالی) و طرح باید شرایط زیر را داشته باشد:
مجری شخص حقوقی ایرانی بوده و جزو دستگاه‌های اجرایی، مؤسسات و نهادهای عمومی دولتی و غیردولتی (موضوع مواد 3 و 5 قانون خدمات کشوری) و همچنین نهاد مالی یا پولی نباشد؛
طرح در داخل کشور اجرا شده و هدف، هزینه و زمان‌بندی اجرای آن به صورت دقیق مشخص باشد. همچنین طرح توجیهی حساب شده و قابل دفاعی داشته باشد؛
سرمایه مورد نیاز اجرای طرح تا سقف 150 میلیارد ریال می باشد که طبق دستورالعمل تامین مالی جمعی لازم است ۱۰٪ این مبلغ توسط خود مجری تامین شود.
طبق استراتژی‌های فعلی سکوی رضوی، طرح باید کم ریسک و با پیش‌بینی سود سالیانه بیش از 25% باشد. همچنین فعالیت هدف طرح، زودبازده (در حد چند ماه تا حداکثر یک سال) و مولد (مواردی غیر از سفته بازی و دلالی و ...) باشد.

حداقل و حداکثر میزان سرمایه گذاری چقدر است؟

حداقل میزان سرمایه گذاری در "سامانه تامین مالی جمعی رضوی" مبلغ پانصد هزار تومان می باشد و حداکثر میزان آن برای افراد حقیقی 5% کل مبلغ و افراد حقوقی بدون محدودیت خواهد بود.

کارمزد سامانه تامین مالی جمعی رضوی چقدر است؟

پس از جمع‌آوری کل مبلغ درخواستی متقاضی در سامانه تامین مالی جمعی رضوی 4.5% از کل مبلغ اختصاص یافته به طرح به عنوان کارمزد از طرف سرمایه‌پذیر به تامین مالی جمعی رضوی پرداخت خواهد شد. سرمایه‌گذاران هزینه‌ای به سکوی تامین مالی جمعی رضوی پرداخت نمی‌کنند.

اگر سوالی داشته باشم، از کجا یا چه کسی باید بپرسم؟

، لطفا از طریق بخش «ارتباط با ما» یا تماس با کارشناسان پشتیبانی سوال خود را با ما طرح کنید.

چه کسب‌وکارهایی امکان تامین سرمایه از طریق پیشه را دارند؟

هر شخص حقوقی برای توسعه کسب‌وکار خود جهت تامین مواد اولیه، تامین تجهیزات، سرمایه در گردش، تجاری‌سازی محصول جدید، عملیاتی‌سازی و ... می‌تواند از طریق «سکوی رضوی» تامین مالی کند. این کسب‌وکار می‌تواند سنتی، فناورانه، دانش‌بنیان، استارت‌آپ یا ... بوده و در هر حوزه‌ای (تولید، خرید و فروش، هنری، صنعتی یا ...) فعالیت داشته باشد. طرح در داخل کشور اجرا شده و هدف، هزینه و زمان‌بندی اجرای آن به صورت دقیق مشخص باشد. همچنین طرح توجیهی حساب شده و قابل دفاعی داشته باشد؛

آیا اصل سرمایه من در تامین مالی جمعی رضوی تضمین می شود؟

بله چنانچه اصل سرمایه شما، توسط نهاد یا مجموعه مشخصی، تضمین شده باشد.

چطور می‌توانم سود حاصل از سرمایه گذاری در تامین مالی جمعی را دریافت کنم؟

از طریق شماره شبا ثبت شده و بر اساس شرایط و قرارداد فی مابین متقاضی و عامل به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود.

آیا سود حاصل از سرمایه‌گذاری در طرح‌های تامین مالی جمعی رضوی، مشمول مالیات است؟

خیر. پس از جمع‌آوری کل مبلغ درخواستی از طرف فرابورس برای سرمایه‌گذاران گواهی شراکت صادر می‌شود این گواهی ورقه بهادار و معاف از مالیات است.

گواهی شراکت در تامین مالی جمعی چیست؟

گواهی شراکت، ورقه‌ای بهادار است که در سرمایه‌گذاری به روش تامین مالی جمعی به صورت الکترونیکی از طرف شرکت فرابورس ایران منتشر می‌شود و نشان‌دهنده مالکیت مالی افراد در سرمایه‌گذاری است. صدور گواهی شراکت به منزله شرکت در تامین مالی کسب‌وکار یا پروژه بوده و معیاری برای مشخص شدن میزان مالکیت مالی سرمایه‌گذار، در آن پروژه یا کسب‌وکار است. باید در نظر داشت که گواهی شراکت به منزله تایید سودآوری طرح و پروژه نیست.

آیا امکان لغو یا تغییر میزان مشارکت در یک طرح وجود دارد؟

شما تحت هیچ شرایطی امکان لغو مشارکت انجام شده در یک طرح را ندارید. ولی می‌توانید برای بار دوم یا بیشتر در یک طرح مشارکت کنید.

من شخصیت حقوقی هستم و حساب بانکی شرکتم کارت نداشته و امکان پرداخت آنلاین ندارم. چکار کنم؟

شما می‌توانید با پرداخت بانکی به حساب مجموعه و ارسال رسید پرداخت، کیف پول خود را شارژ کرده و مشارکت‌ها را با پرداخت از کیف پول خود انجام دهید

تامین سرمایه از طریق سکوی رضوی چقدر زمان می‌برد؟

بسته به اینکه مستندات و طرح توجیهی طرح شما تا چه اندازه آماده باشد، بررسی و ارزیابی آن می‌تواند از یک تا سه ماه زمان ببرد. در صورت موفقیت در ارزیابی، فراخوان تامین مالی طرح به مدت 2هفته الی یک ماه فعال بوده و بعد از طی این بازه زمان مشخص می‌شود که آیا طرح در تامین مالی موفق بوده یا لغو می‌شود. بلافاصله پس از موفقیت در تامین مالی طرح نیز، وجوه جمع‌آوری شده طبق فازبندی انجام شده تحویل کسب‌وکار می‌شود.

اگر کمپین تامین مالی جمعی، موفق نباشد، سرمایه من چه می‌شود؟

در صورت عدم موفقیت در تامین مالی جمعی طرح در مدت حداکثر یک ماه، سرمایه افراد به حساب ایشان بازگردانده می‌شود.

اگر پروژه تامین مالی جمعی که من در آن مشارکت می‌کنم، شکست بخورد، سرمایه من چه می‌شود؟

چنانچه اصل سرمایه شما، توسط نهاد یا مجموعه مشخصی، تضمین شده باشد، در صورت شکست طرح، اصل سرمایه به شما باز می‌گردد؛ در غیر این صورت، شما در ضرر ایجاد شده، سهیم خواهید بود.